от Пастор Леонард Бюлоу, от Насърчителни Духовни Размишления: Сутрищна Разходка в Словото

     “Да се молят на всяко място, като издигат ръце свети, а не гневни и препирливи,” Първо Послание до Тимотей 2:8. “Непрестанно се молете.” Първо Послание до Солунците 5:17

     В петото ни духовно размишление на тема молитва, ще отправим вниманието си към два основни въпроса: Къде и кога да се молим?

     В Първото Послание до Солунците, апостол Павел ни казва да се молим навсякъде. Не сме задължени да се молим само на определени места. Къде да се молим може да се обобщи с няколко думи: Молете се насаме и публично. Когато мислим за молитва насаме, незабавно си представяме Исус. Той многократно се молеше насаме в Гетсиманската градина. Или пък често отиваше да се моли високо в планината. Понякота Той прекарваше цялата нощ в молитва! Веднъж учениците Му го наблюдаваха когато Той се молеше насаме и един от тях отиде при Него със специална молба: “Господи, научи ни да се молим.” Евангелие на Лука 11:1 В отговор на тази специална молба, Той повтори за учениците Си и за нас думите, който ние на днешно време наричаме Господната Молитва.

     Исус говори отностно молитвата насаме в Проповедта на Планината: “А ти, когато се молиш, влез във вътрешната си стаичка, и като си затвориш вратата, помоли се на своя Отец, Който е в тайно; и Отец ти, Който вижда в тайно, ще ти въздаде [на яве]. А когато се молите, не говорете излишни думи, както езичниците; защото те мислят че ще бъдат послушани заради многото си говорене.” Евангелие на Матей 6:6-7. Исус ви казва да отидете във вътрешната си стаичка! Това не е дисциплинарна мярка; а по скоро Той не иска да се разсеете по време на молитва. Той ни казва да не повтаряме празини, излишни думи когато се молим. Не е необходимо да повтаряме едини и същи думи, както се прави при използването на броеница. Бог не е впечатлен от многото ни думи.

     Даниил също ни дава добър пример за молитва насаме. Той бе много зает мъж, и въпреки това, три пъти на ден той отвори прозореца на стаята си, коленичи и се моли. Да не забравяме да се молим редовно, като на пример сутрин и вечер и преди ядене, е доста подходящо за нас.

     Псалмописецът пише, “В събранията ще благославям Господа.” Псалми 26:12. Да се молим заедно с други християни един друг по време на духовни служби е също важна част от нашето хваление.

     Когато апостолът споменава да се молим без прекъсване, той не предлага да сме в процес на безкрайно говорене, когато би трябвало да правим нещо друго. Ние винаги трябва да имаме молитвен дух. Молитвите, които използваме не би трябвало да са само от молитвеници. Когато Исус каза на Петър да излезе от лодката и да ходи по водата, Петър се уплаши и запо         чна да потъва. Той не поиска молитвеник. От все сърце извика, “Господи, спаси ме!” и молитвата му бе чута и отговорена.

     Като членове на Божието семейство чрез вяра в Исус като Божий Син и наш Спасител, който ни изкупи, ние се молим редовно и многократно на триединния Бог – Отца, Сина и Святия Дух.

     Твоята задача започни с Господа, Исус ще я напътства;

     За Неговата помощ и съвет моли се, Исус ще я усъвършенства.

     Всяка сутрин с Исус събуди се, и когато денят свърши,

     Затвори очите си в Неговото име, и бъди Му благодарен. Амин.